Jdi na obsah Jdi na menu
 


Hřebec Ima Doc O Lena

21. 3. 2006


IMA DOC O´LENA


Ve svých dvaceti letech si cuttingová legenda Ima Doc O´Lena stále drží titul nejlepšího otce v cuttingu a jezdeckých hrách a mezi otci reiningových koní je těsně druhý.

 Kvalita hřebce se poměřuje jeho schopností předávat vynikající vlastnosti na následující generace. Jako cuttingový hřebec plemene Appaloosa nemá Ima Doc O´Lena obdoby. Na seznamu nejlepších otců výkonnostních koní Appaloosa Horse Clubu si v roce 1999 držel 4. místo a v přehledu podle získaných bodů dokonce 3. místo, čímž jasně potvrdil nejen svou výkonnost v cuttingové aréně, ale i v chovné stáji. Ale nejen to. Dokázal, že vlastnosti, jež z něj učinily nejlepšího cuttingového hřebce, se šíří dál jako proud lávy a zažehuje ohýnky na dalších kolbištích.

 Již zesnulý Jimmie D. Miller a jeho jediná dcera Jimmie Miller-Smith po dlouhou dobu demonstrovali své umění chovat Appaloosy mimořádné kvality. Tým otce a dcery obhospodařoval dobytkářský ranč o pěti tisících akrech v Geary v Oklahomě a propadli vášní, která se ve světě koní rovná adrenalinovému opojení: cuttingu. Jakmile tento pár ochutnal novou disciplínu, dokázal vylepšit přirozené schopnosti cutterů mezi Appaloosami, později za pomoci dvou synů Jimmie, JimmieJacka ( rovněž z Geary) a Millera Wade ( z El Reno v Oklahomě). Dosáhli úspěchů jako nikdo jiný a vydobyli Apaloosám respekt na poli, které do té doby patřilo výhradně Quarterům.

 Vliv Millerových na cutting Appaloos jde ruku v ruce s vlivem Ima Doc O´Lena. Jen málo lidí dokázalo zdokonalit postavení Appaloos v cuttingovém ringu tak jako to dokázaly rodiny Millerových a Smithových, a zrovna tak málo koní mělo na samotné plemeno takový vliv jako Ima Doc O´Lena.

 Jako mladé děvče Jimmie cuttingu zcela propadla. V roce 1970 se stal Quarter hřebec Doc O´Lena prvním koněm, který kdy vyhrál všechna čtyři kola Futurity National Cutting Horse Association. Jimmie vyhledala Shorty Freemana, majitele tohoto hřebce, a navrhla mu, aby hřebec kryl její Appaloosa klisnu My Happiness. V roce 1978 se Jimmiin otec rozhodl spolu s ní poslat k hřebci i jeho vlastní Appaloosa klisnu, Wa Jo´s Freckles. My Happiness musela cestu zrušit kvůli pozitivnímu Cogginsovu testu, a tak se na cestu vydala jen Wa Jo´s Freckles spolu s jednou náhradnící, klisnou Quarter. A byla to právě Wa Jo´s Freckles, která v roce 1979 spolu s Ima Doc O´Lena zrodila celý cuttingový klan.Obrazek

 

„Ima Doc“ už od útlého věku vyzařoval vyjímečnost. Byl prvním z pouhých šesti Appaloosa hříbat po Doc O´Lena a jen dvě z nich byli hřebci. Rezavý hřebeček s prokvetlou zádí se ukazoval natolik slibným, že Jimmie brzo pochopila, že rozhodující bude najít pro něj výborného trenéra. Líbil se jí klidný a uvolněný styl Hanese Chathama a proto si vybrala právě jeho.

 

Jako člověk znalý poměrů Jimmie věděla, že pokud si Ima Doc povede dobře, půjde veškerá sláva ve prospěch plemene Quarter a hřebce Doc O´Lena. Byla rozhodnuta prokázat kvality Appaloos, a tak Hanesovi do výcviku svěřila i samotnou Wa Jo´s Freckles. Chtěla, aby každý věděl, že Ima Doc měl také matku, matku z plemene Appaloosa.

 

Wa Jo´s Freckles, která ve věku 25 let stále žije na ranči u Jimmie, pravidelně vyhrávala v regionálních cuttingových open soutěžích. Je držitelkou certifikátu NCHA o výkonnosti. Jako dcera původně zamýšlené nevěsty pro Doc O´Lenu, klisny My Happiness, a po hřebci Wa Jo Re je Wa Jo´s Freckles nositelkou výkonnostně kvalitních linií Joker B., Wapiti a Mansfiel Comanche. Krev těchto koní, zařazených do Síně slávy plemene Appaloosa se nepochybně velkou měrou zasloužila o impozantní výkony této klisny, mezi něž patří titul světové vicešampiónky v senior cuttingu z roku 1983 a 4. a 8. místa v senior cuttingu na World show 1986 a 1987.

 
O svém cuttingovém fenoménu jménem Ima Doc O´Lena Jimmie říká: „Byl odjakživa tak chytrý a takový atlet. Když ho můj syn Jimmie Jack obsedal, jakoby se vznášel nad zemí. Ani byste neřekli, že došlapuje, tak zlehka se pohyboval. Čekala jsem, že to bude dobrý kůň,“ dodává Jimmie, „ a on byl vynikající.“

 Hanes Chatham jezdil v 70. letech u známého reiningového trenéra Paula Horneho a dokonce v roce 1974 získal titul AQHA Honor Roll za senior reining. Tehdy se také rozhodl, že svůj repertoár obohatí o dalšídisciplínu. Nejzajímavější mu připadal cutting. Podle své reiningové strategie se rozhodl studovat cutting zevnitř a začal pracovat pro nejuznávanější trenéry této diciplíny. Jezdil u Toma Lyonse a Shorty Freemana, poté se osamostatnil, aby začal chovat a trénovat reiningové a cuttingové koně. Jedno jméno zavšechna: odchoval Quarter hřebce Smart Little Lena, syna po Doc O´Lena ( nar. 1979), prvního držitele cuttingové trojkoruny a nejbohatšího cuttingového koně všech dob.

 Hanes a Ima Doc byli dvojicí zrozenou snad v nebi. Pod Hanesovým vedením si začal Ima Doc dělat v cuttingových záznamech dělat vlastní jméno. Své velké zkušenosti nasbírala dvojice i na NCHA Futurity v roce 1982, kde vyhrál právě Smart Little Lena.

 Jejich další zastávkou bylo pro čtyřletého hřebce Fort Worth a cuttingové Super Stakes v roce 1983. „Tehdy to bývalo ještě větší než dnes,“ vzpomíná Jimmie na událost, kterou považuje za nejhvězdnější vystoupení Ima Doc. „ Ima Doc startoval hned brzy ráno a ještě pozdě odpoledne měl nejlepší skóre.“ V druhém kole skončil s dalším koněm na pátém místě a propracoval se do semifinále, což byl sama o sobě prestižní výkon.

Otec hřebce Ima Doc O'Lena Doc O'Lena


Později téhož roku odcestovala dvojice do Texasu na soutěž reined cow horse snaffle bit Futurity, ImaDoc startoval v divizi pro koně prvním rokem. Práci se stádem vyhrál, byl čtvrtý v práci s jedním kusem a celkově obsadil úctyhodné třetí místo.

 Jeho další velkou soutěží bylo v červnu Derby Cuttingové asociace pacifického pobřeží, kde nastoupili do boje i semifinalisté z Futurity NCHA. Pod vedením Billa Freemana skončil hned v úvodu ImaDoc první kolo s jendím z nejvcašších skóre 218 bodů. Z 229 startujících koní jich jen 90 postoupilo do druhého kola. V něm Ima Doc a Bill zajeli na 217,5 bodů a opět nejvíc bodů. V semifinále sice byli „jen“ osmí, ale postoupili do finále, kde se dosavadní výsledky ruší a soutěž začíná nanovo. Tam předvedl Ima Doc čistou jízdu za 219 bodů a odnesl si vítězství. „Když ho hoši od Quarterů viděli cuttovat, začli ho mít v úctě, a také získali respekt k Appaloosám,“ říká Hanes Chatham.

 Kromě toho, že na soutěžích NCHA vyvolali senzaci, získali Hanes a Ima Doc tituly světových šampiónů v junior cuttingu na Appaloosa show v roce 1983, v témže roce, kdy Wa Jo´s Freckles získala svého vicešampióna v senior cuttingu. O rok později v roce 1984 hřebec vyhrál i senior cutting. „Některé ty soutěže byly opravdu dost tvrdé,“ vzpomíná Hanes a dodává, že Ima Doc dokázal zvládnout jakoukoli krávu bez ohledu na to jak byla divoká. „Při cuttování jde hodně dolů. Někdy je tak nízko, že to vypadá jakoby honil myši.“

 
V letech, jež následovalý poté, co slavný hřebec získal ve světě cuttingu slávu pro sebe a pro celé plemeno Appaloosa, pokračují v šíření rodinné slávy potomci Ima Doc O´Lena. Mezi 222 registrovanými hříbaty najdeme řadu držitelů cuttingových titulů jak z Appaloosa Cutting Horse Association, NCHA, tak i ApHC.

 Jeho první dcera, Ima Docolena Doll, je stále v majetku Wadea Millera, se pětkrát umístila v open a non pro žebříčku deseti nejlepších koní, vyhrála junior cutting v roce 1986 na Appaloosa World Show a senior cutting v roce 1989 na National Show. Tato klisna narozená v roce 1982 z Colidas Happiness si také domů přivezla bronz z National Show v roce 1989 v kategorii 18 let a mladší, kde ji jel syn Jimmieho Jacka. Dala čtyři hříbata, z nichž tři jsou držiteli bronzových medailónů ApHC.

 Klsina narozená v roce 1986 z Quannah´s Leo Girl, Ima Jo´s Doll, byla jedinou Appaloosou přihlášenou do Snaffle Bit Reined Cow Horse Futurity – a odvezla si vítězství. V letech 1991-1993 na soutěžích NCHA získala 7.800 dolarů a nejvyšší ocenění na regionálních soutěžích. V roce 1996 skončila na světovém šampionátě Appaloos v senior cuttingu čtvrtá s jezdcem Doughem Jordanem.

Hřebec Ima Docs Clark je potomkem Ima Doc O'Lena v ČR


Ve svých devíti letech vyhrává Ima Docs Royal jeden titul za druhým v cuttingových soutěžích open i youth pod Amber Lynnovou z Illinois. Tento valach narozený v r. 1990 z Quarter klisny Royals Winnie získal 125,5 bodu v soutěžích open, 49 v youth a 5 v non-pro, dále ROM a status superior. V letech 1997-1999 vyhrál Ima Docs Royal na cenách 1.028 dolarů.

 Startovní listiny soutěží ApHC, ApHCA a NCHA jsou nabity jmény odvozenými od Ima Doc O´Lena a jsou důkazem schopnosti této cuttingové svátosti předávat dál kvality, jež z Ima Doc O´Lena učinily nejlepšího otce cuttingových koní plemene Appaloosa.

 Ačkoli atletické schopnosti a chuť vítězit projevil Ima Doc O´Lena na cuttingových kolbištích, jeho potomci excelují rovněž v reiningu, jezdeckých hrách a team penningu a body si odvážejí i z halterových klání.

 Uznávaný reiningová trenérka Terry Berg ze Santa Fe přivedla dvě z hříbat po Ima Doc ke špičkovým reiningovým titulům. S valachem Little Peppy Lena ( 1991) z Quarter klisny Little Peppy Zan třikrát získala vítězství na National reining Championship, ve freestyle reiningu pak vyhrála světový šampionát v r. 1996 a v letech 1995, 1997 a 1998 skončila druhá.

 Ačkoli se Ima Doc obvykle vracíval na zimu domů na ranč k Jimmie, dnes zůstává se svým manažerem, MVDr. Marvinem Dennym na jeho ranči v El Reno v Oklahomě. „ Tady u kobylek je spokojený, „ říká Marvin, „ a mám ho hned u domu za cestou, nějakých 40 mtrů ode dveří.“

 „Je pořád stejný mladík jako dřív,“ dodává, „Do připouštěcí stáje jsem na něm obvykle jezdíval bez sedla a na ohlávce, jenže jsem už zestárl, ale on ne,“ říká s úsměvem.

 Hřebcova vitalita je vyrovnávána jemnou osobností, která se snaží vždy vyhovět. „Je hodně míst, kde na připuštění klisny potřebují tři lidi,“ říká Marvin. „Na téhle farmě to dělám já sám. Jen ho tak provedu po ohradě plné kobyl, vyzkouším tuhle klisnu a pak další. Je to opravdu super kůň. Je to hlavně to jeho chování.“

 

Ačkoli Marvin semeno hřebce zasílá i jinam, upřednostňuje inseminaci klisen přímo na ranči. „Mám je raději tam, kde můžu mít jejich cyklus pod kontrolou. Ima Doc prubuje klisny i přes ohradu a dá mi vědět, která potřebuje zkontrolovat. Pokud plemenné hřebce vedete tak, jak k tomu byli od přírody stvořeni, takže můžou vyběhnout ven a uvidí klisnu, zvládají to mnohem lépe. Pokud je mi známo, všech 41 připuštěných klisnen zůstalo po Ima Doc O´Lena březích.

 

Je překvapující, že hřebec zapsaný do Síně slávy připouští za stále stejný připouštěcí poplatek 750 dolarů, který zůstal nezměněn od dob jeho rané kariéry. „Jimmie Miller-Smithová chce propagovat plemeno a přeje si, aby byl dobrý kůň dostupný každému a za rozumnou cenu,“ říká Marvin Denny. „ Přitáhne to člověka, který se chce věnovat cuttingu.“ Ovšem v kontrastu ke stále nízké ceně připouštění zůstává vysoká kvalita, kterou Ima Doc O´Lena prokázal a rozšířil do světa.

 

 

 

Doc O´Lena

 

1996 zapsán do Síně slávy ApHC

1999 nejlepší otec koní Appaloosa pro cutting a jezdecké hry

1999 druhý nejlepší otec reiningových koní Appaloosa

1983 vítěz Derby Cuttingové asociace pacifického pobřeží

1983 semifinalista Super Stakes NCHA ve Fort Worth v Texasu

1983 světový šampión v v junior cuttingu

1984 světový šampión v senior cuttingu

 

mezi jeho 222 potomky najdeme:

59 hříbat, která bodovala v jezdeckých soutěžích, s celkovým součtem 1270 bodů

3 hříbata, která bodovala v halterových soutěžíchs celkem 25,5 bodu

32 hříbat s body za non-pro v celkovém součtu 652,3 bodu

12 hříbat s body v soutěžích mládeže, celkem 365,5 bodu

6 držitelů ocenění superior

16 držitelů bronzových medailónů