Jdi na obsah Jdi na menu
 


APPALOOSA INTERNATIONAL TOP TEN roku 2006

25. 6. 2007A které další české Appaloosy se v loňském roce dokázaly umístit v International Top-Ten?

Tady Vám přinášíme jejich kompletní přehled:

 

APPALOOSA INTERNATIONAL TOP TEN roku 2006

 

Appaloosy celého světa, s výjimkou Spojených států Amerických, evidované v hlavní plemenné knize Appaloosa Horse Clubu v USA, která dnes registruje již bezmála 700 000 koní tohoto atraktivního plemene, se každoročně utkávají ve 38 chovatelských a jezdeckých soutěžních disciplinách o zápis do žebříčku 10-ti nejlepších appaloos světa jednotlivých tříd - žebříčku APPALOOSA INTERNATIONAL TOP 10.

38 vítězů vypsaných disciplín je odměněno originální westernovou opaskovou přezkou z ryzího stříbra, ostatní umístění obdrží čestný diplom potvrzující jejich úspěch v této prestižní soutěži.

V loňkém roce se i desítce českých Appaloos podařilo v TOP 10 – 2006 úspěšně umístit a potvrdit tak kvality českého chovu těchto sympatických všestranných indiánských koní.

Podívejme se co nám o nich vypověděli jejich majitelé a jezdci:

 

Roční hřebci - 5. místo:

THE SECRET STAR – sire: I AM TOP SECRET – dam:  RIKER STARLET

Majitel: Monika Kouřilová

ObrazekNa Paint-Appa Show CR 2006 v Horce The Secret Star zvítězil ve třídách: Yearling Colts Open Champion, Yearling Longe Line Open Champion a získal titil Grand Champion Stallion Appaloosa Show 2006 - Horka nad Moravou. The Secret Star je palomino hřebec s dekou, specializovaný na All round a reining. Je pohodový, vyrovnaný a přátelský. Prozatím se prohání na pastvinách a brzy se začne připravovat na letošní sezonu.

 

Dvouletí hřebci - 5. místo:

SIMPLE DOC O LENA – sire: IMA DOCS CLARK – dam: LAVENA

Majitel: Eva Zuzjaková – Ranch Goldway www.goldway.cz

Syn kanadského národního cuttingového šampiona ObrazekIma Docs Clark ( Ima Doc O Lena - Clarkaloosa,Clarks Doc Bar po Doc Bar) a plnokrevné Laveny ( Big Walt(USA)-Libena, Hugben(GB) absolvoval svůj první start jako roček na Appaloosa Show v Čeladné. Zvítězil v kategorii Halter Yearling Colts Open i v disciplíně Longe Line Yearling a získal titul Reserve Champion Stallion 2005.Za tato umístění byl na konci sezony 2005 zařazen do ApHC International Top-10 2005. Jako dvouletý startoval na Mistrovství Evropy Appaloos, odkud přivezl 5. místo v kategorii Halter 2 Years Old Stallion Open a velmi nemilou chybou jsme ho připravili o umístění v disciplíně Hunter In Hands Stallion Open, kde měl slušné šance. V září 2006 získal na Paint -Appa Show CR v Horce nad Moravou 1. místo v kategorii Halter 2 Years Old Stallion Open, dále 1. místo v Hunter In Hand Stallion Open. V sezoně 2006 byl opět zařazen do ApHC International Top Ten 2006. Ve svých dvou letech je držitelem ApHC bodů za halter, hunter in hand i longe line. Letos by jeho kariéra měla pokračovat starty v jezdeckých disciplínách.


 Dvouletí hřebci  -6. místo:

BESANSON BEHISTOM – sire: CINDERELLAS CIEDY – dam: SULLY HOLLY BAY

Majitel: Jindřich Volný – eko-farma Arnika Horní Slavkov

ObrazekHřebečka jsme zakoupili teprve počátkem jara 2006 a intenzivně s ním pracovali ze země metodami přirozené komunikace. V létě, kdy jsme prvně zauvažovali o jeho představení na Appa show, se bohužel nevyhnul nemoci doprovázené neustupujícími vysokými horečkami, která jej nadlouho zbavila veškeré kondice. Přesto s ní úspěšně zabojoval a Paint-Appa show CR v Horce se nakonec jako neznámý nováček zúčastnil. O to větší bylo překvapení z jeho vysokého hodnocení, kdy jak ve třídě 2-letých hřebců, tak v kategorii Most Collorfull Open obsadil v tvrdé

konkurenci druhá umístění, která jej vynesla do TOP–10 roku 2006.  Zřejmě v sobě nezapře vynikající krev po nádherném Drest To Impress a sportovně úspěšném Elliot Ciedy Chex.

Letošní sezonu začal poprvé působit i jako plemenný hřebec. Nedávno jsme jej bezproblémově obsedli a i při svých prvních krůčcích pod sedlem projevuje nadání této reiningové a Al-Around krevní linie – komunikativnost a odvahu, vstřícnost a obrovskou učenlivost, pracovitost a sportovního ducha.

 


Tříletí hřebci - 5. místo:

DAZZLE ME DOC – sire: IMA DOCS CLARK – dam: DAZZLE ME MOORE

Majitel: Ladislav Buriánek – farma Rudolec

ObrazekNa Paint–Appa show CR 2006 v Horce zvítězil v katergorii tříletých hřebců a získal titul Reserve Champion Stallion All Age.

V loňském roce byl kůň v cuttingovém tréninku na PB ranči u Karla Spáčila, kde projevil velký cit pro práci s dobytkem a talent pro dobytkářské westernové disciplíny. Jinak je kůň připravován pro všestranné westernové ježdění, má klidnou a vyrovnanou povahu.

 


Starší hřebci - 8. místo:

STAR ART – sire: MAGICAL ART - dam: MIGHTY BRITE ROSE

Majitel: Dr. Petr Nosek – JK Wartov

ObrazekTento nepřehlédnutelný, mohutný, muskulativní hřebec halterového typu byl do Čech importován z Německa, kde se již jako hříbě stal mistrem SRN v Halter Open. V r. 2005 se umístil na 3.místě v Halter Open All Age Stallion na mistrovství Evropy Appaloos. Na Paint – Appa show v Čeladné zvítězil v Halter Open All Age Stallion a získal titul Grand Champion Stallion All Age. V roce 2006 zvítězil v kategorii starších hřebců na Paint–Appa show CR v Horce na Moravě.

 


Dvouleté klisny - 10.místo:

TT MIGHTY DANCER – sire: TT MIGHTY JUNIOR – dam: CHARTA

Majitel: Mgr. Marie Čiplová – Butter Hill Ranch Úhořilka

ObrazekKlisna je prvním potomkem nejvšestranějšího appaloosa hřebce v Evropě- 22x mistra Evropy Appaloos TT Mighty Junior z vynikající klisny anglického plnokrevníka- Charta ( po Black Pot), která má sama dosaženou výkonnost v parkuru a military- L a v drezuře S a v chovu dala i 3 teplokrevné klisny- všechny finalistky celostátní Přehlídky 3.letých klisen ČT, nejstarší z nich i finále Skoku ve volnosti 4 letých klisen ČT a KMK parkur 5 letých klisen. TT Mighty Dancer tak zdědila po otci krásné zbarvení a klidnou a vyrovnanou povahu a po matce ušlechtilost a korektní stavbu těla. TT Mighty Dancer je letos 3. letá, narodila se na ButterHill Ranchi v Úhořilce, chovatelkou i majitelkou je Mgr. A. Marie Čiplová z Úhořilky od Havlíčkova Brodu, patronem koně je firma DESIGN MB- výroba kokard a šerp. Klisna je učenlivá a nadějná- nyní v tréningu u Esther Weberové pro soutěže Hunter in Hand a Hunter Under Saddle - a počítáme s ní do soutěží na ME Appaloos. Foto Jiřího Zacha je z Paint-Appa Show CR 2006, kde vyhrála Halter 2-letých klisen a Hunter in Hand Mares.

 

Senior Hunter under Saddle - 8. místo:

RABANO WATANI – sire: SIZZLIN IMPRESSION - dam: ROCK SONNET

Jezdec: Barbora Konopásková – stáj Watani Břežany www.watani.cz

ObrazekRabano je desetiletý valach z našeho chovu. Zpočátku byl připravován pro reining, v němž dosáhl několika titulů mistra České republiky WRC, ČJF. Poté, co jsem začala závodit v reiningu s mým hřebcem Ramba Watani, jsem Rabana nechala nějaký čas odpočívat a připravovat na kariéru All Around koně místo mé klisny JKS Miss Elegance, která byla po velmi úspěšné závodní kariéře zařazena do chovu. Této úlohy se zhostil opravdu dobře, již na našem prvním startu na mistrovství Evropy Appaloos v Rakousku 2005 získal tři stříbrné a dvě bronzové medaile, z nichž si nejvíce vážím té za 3. místo ve třídě Senior Hunter under Saddle Open. V roce 2006 jsme startovali opět na mistrovství Evropy Appaloos v Německu, kde jsem prvně startovala ve třídě Non-Pro (amatér), předtím ve třídách Youth (mládež). Získali jsme zlatou medaili v disciplíně Western Equitation, dvě stříbrné medaile v disciplínách Hunt Seat Equitation, Showmanship at Halter, 4. místo v Senior Hunter under Saddle a 5. místo v Non-Pro Hunter under Saddle. Na Paint- Appa Show CR 2006 v Horce se za svá umístění stal Open All Around Championem.

Zajímavostí je, že Rabano mimo závodní sezónu působí v naší stájí jako školní kůň pro ty nejmenší jezdce.

 

Hunter under Saddle 18 & under – 7. místo:

ROCK TO BE A MIRAGE – sire: ROCK TWO BEA STAR - dam: WILD MIRAGE

Jezdec: Karolína Kohoutková - Autocentrum KOM Tišnov

ObrazekDnes 11-ti letého valacha jsme zakoupili v roce 2005, kdy se velice úspěšně zúčastnil mnoha mezinárodních závodů v Itálii, Francii, Rakousku a SRN. Tato umístění mu vynesla titul Reserve World champion 2005 v Hunter in Hand Geldings, Reserve World champion 2005 v Aged Geldings a 4.místo v Senior Trail, to vše s americkou jezdkyní Lindou Long. V roce 2006 se s Esther Weberovou zúčastnil kvalifikačních závodů, kde zvítězil ve W.Ridingu a Trailu. S 13-ti letou Karolínou Kohoutkovou absolvoval celou řadu závodů, jak kvalifikačních, tak Hanácký pohár mládeže, kde se na 2.místě umístil ve W.Horsemanshipu a na 4.místě v Trailu. Na MČR mládeže získal 4.místo ve W.Pleasure , 5.místo v Trailu, 5.místo ve W.Horsemanshipu a Appaloosa show , kde zvítězil v Hunter in Hand Geldinds Open, Halter Aged Geldings Open, Halter Geldings Youth, Hunter under Saddle Youth, W.Horsemanship Youth, W.Pleasure Youth. 2.místo získal v Trailu Open v Hunt Seat Equitation a v Showmanship at Haltru, 3.místo v Hunter under Saddle Open a taktéž získal titul Grand Champion Geldings Paint-Appa Show 2006 v Horce nad Moravou. Jeho skvělé výsledky mu přinesly v Šampionátu WRC 2006 za plemeno Appaloosa s jezdkyní Karolínou Kohoutkovou 1.místa ve třídě Mládež Western Horsemanship All Ages, Mládež Trail All Ages, Mládež Western Showmanship at Halter, Mládež All Round Champion Appaloosa Show 2006 a Grand Champion Geldings. Pro letošní sezonu je připraven se vrátit na mezinárodní závody a opět bojovat o nejlepší pozice na ME Appaloos. Zajimavostí na "Miragem"je to, že i přes to co vše dokázal, je skvělý kamarád a nepostradatelný člen naší rodiny.

 

Non-Pro Reining – 3. místo:

RAMBA WATANI – sire: REDEAGLES REINDANCER - dam:  ROCK SONNET

Jezdec: Barbora Konopásková – stáj Watani Břežany www.watani.cz

ObrazekRamba je plemenný hřebec z našeho vlastního chovu. Narodil se v roce 2000 naší chovné klisně importované z USA. Ve dvou letech jsem jej obsedala a připravovala na disciplínu reining. V roce 2003 se stal šampionem CZRHA ve třídě reining futurity. V roce 2004 naplno závodil v soutěži reining mládeže pod hlavičkou ČJF, v tomtéž roce jsem s ním vyhrála mistrovství České republiky ČJF v reiningu mládeže. Rok 2005 - 2.místo na mezinárodních závodech v Polsku Junior Reining Open, 2. místo v Non Pro reiningu na otevřeném mistrovství Rakouska Appaloos. Po těchto třech závodních sezónách se na Rambovi začal projevovat stres ze závodů, proto se znovu začal připravovat na závody až v létě 2006. Startoval na mistrovství Evropy Appaloos v Německu, kde jsme skončili na 3. místě v Non-Pro reiningu, Karel Kubata na Rambovi startoval v Reining Open a získali 7. místo. Na Paint-Appa  Show CR v Horce vyhrál Reining Open s Karlem Kubatou.

 

Non-Pro Halter Stallions – 8. místo:

IMA DOCS LEGEND – sire: IMA DOCS CLARK - dam: DAZZLE ME MORE

Majitel: Olga Beránková – Ranch u Soudného potoka www.ranchusoudnehopotoka.cz

ObrazekUmístění v žebříčku TOP 10 v této disciplíně pro nás bylo příjemným překvapením. Jako jedinému z účastníků totiž bylo pouze 6 měsíců, soutěžil tedy se staršími a dospělými hřebci. V roce 2006 se stal i vícemistrem Evropy kategorie Weanlings Colt Open a obsadil 5. místo v Non-Pro Halter Stallion. Na Paint-Appa show ČR v Horce zvítězil v disciplíně weanlings colt open.

 

 Jindřich Volný